14 EKİM 2020 ‘de yürürlüğe giren TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 17.12.2020Emlakçılık mesleğini yapanlar içinde artık bir yönetmelik çıktı. 14 Ekim 2020 tarihli 31274 sayılı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete de yürürlüğe girdi.

Peki Emlakçıların bundan sonraki süreçte neler yapmaları gerekiyor. Şimdi bu maddeleri sırasıyla anlatalım;

Bu yönetmelik ilk olarak 05 Haziran 2018 tarihinde 30442 sayı ile Resmi Gazete de yayınlandı. Bundan sonraki zamanlarda uygulamada bir takım sıkıntılar tespit edildi ve 14 Ekim 2020 de değişiklikler yapılarak yeni haliyle tekrar yürürlüğe girdi.

YENİ EMLAKÇILIK YASASI’nda

1. Taşınmaz ticareti; yetki belgesine sahip işletme ve sözleşmeli işletmeler tarafından yapılacak.

2.Yetki belgesi almak için yapılacak ilk işlem vergi kaydı ilgili meslek oda kaydı, kimlik belgesi ile Ticaret Bakanlığının ttbs.gtb.gov.tr bilgi sistemine kayıt olacaksınız. Daha sonra sizlere işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret il müdürlüğünden eğer işletmeniz aranan koşulları sağlıyor ise onay gelecek.

EMLAKÇILAR İLE İLGİLİ YÖNETMELİK, KANUN;

05.Hziran 2018 den önce ilgili meslek oda kaydı veya gelir ve kurumlar vergisine kayıtlı iseniz 31 Mart 2021 tarihine kadar yapılan yetki belgesi başvurularında 05.06.2018 den önce almış olduğunuz en az 100 saatlik Emlak Danışmanlığı sertifikanız var ise SEVİYE 5 belgesi istenmemektedir.

3.Yetki belgesi, her bir işletme ve sözleşmeli işletme için ayrı ayrı düzenlenir.

4.İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için;

a.Meslek odası kaydı

b.Gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmalı

c. Oda ve vergi kaydında muhakkak taşınmaz ticareti faaliyeti yazmalı

d. Sorumlu emlak danışmanlarından en az birinin SEVİYE 5 MYK belgesi olmalı

5. Sorumlu Emlak Danışmanlarının;

a. 18 yaşını doldurmuş olması

b. En az lise mezunu olması

c. İflas,kasten işlenen suçlar v.b suçları işlememiş olması

d. Taşınmaz ticareti konusunda en az yüz (100) saatlik eğitimde başarılı olması ( daha önce emlakçılık mesleği ile ilgili almış olduğu sertifikalarda yüz saatlik eğitim almış ise bu belge geçerli) 100 saatlik alınmış olan eğitim belgesi 31.12.2021 tarihine kadar Bilgi Sistemine aktarılması gerekir aksi takdirde dah önce verilmiş olan Yetki Belgesi iptal edilecektir.

e. Yetki belgesine başvurduğu tarihten önce ki son beş yıl içinde ortaöğretim mezunlarının en az 12 ay, ön lisans ve lisans mezunlarının en az 6 ay emlak danışmanlığı yapmış olması gerekir.

f. Emlak danışmanlarının, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından mezun olanlar için ‘’mesleki deneyim ve mesleki yeterlilik belgesi’’ şartı aranmaz.

5.İnternet ortamlarında ilan verme kuralları da değişti; 01.01.2020 tarihinden itibaren Taşınmaz Ticareti Yetki belgesi olmayan emlak ofisleri emlak portal sitelerine üye olamayacaklar ilan paylaşamayacaklar, aynı taşınmaza ait birden fazla ilan verilemeyecek,

6.Yetki belgesine sahip ofisler,taşınmaz yetkilendirme belgesi ile resmi kurumlarda inceleme,raporlama,araştırma, işlemlere aracılık, bu kurumlardan bilgi ve belge alabilecekler.

7. Çok önemli bir diğer madde de; Taşınmaz ticaretiyle iştigal edilen iş yeri ikamet amacıyla kullanılamaz ve bu iş yerinde başka bir ticari faaliyette bulunamaz.

8. Taşınmaz ticareti artık ,Yetkilendirme Sözleşmesi ile yapılacak

9. Hizmet Bedelleri; Alım satımlara aracılık da, %4 + KDV, Kiralamalarda,bir aylık kira bedeli +KDV

10. Taşınmazlar artık alıcı ve kiracıya ’’ Taşınmaz Yer Gösterme Belgesi’’ ile gösterilecek.

11. Taşınmaz gösterme belgesi ile gösterilen yerde işletme bertaraf edilirse yani doğrudan gayrimenkul sahibinden alınır veya kiralanır ise işletme, HİZMET BEDELİNE hak kazanır.

12.Taşınmaz gösterme karşılığında herhangi bir ücret talep edilemez.3


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

MÜŞTERİ PROFİLİNE GÖRE YÖNLENDİRME

Erdoğan Yılmaz | 26.04.2021

2021 YILI İÇİN İÇ MEKÂN VE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Erdoğan Yılmaz | 22.04.2021

YENİLİKLERE AÇIK OLUN “ YELP’E “ GÖZ ATIN

Erdoğan Yılmaz | 21.04.2021

FACEBOOK HESABIMDA NASIL ETKİŞLEŞİM SAĞLAYA BİLİRİM ?

Erdoğan Yılmaz | 20.04.2021

PANDEMİ KOŞULLARIYLA DEĞİŞEN TATİL SEÇENEKLERİ

Erdoğan Yılmaz | 15.04.2021