2020'NİN DÜNYASI

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 11.02.2021    2020 çoğumuz için berbat geçen bir yıl. Günlük hayatta yaptığımız pek çok aktiviteden bizleri mahrum bırakan bir yıl oldu. Peki 2020' de neler oldu. Dünya ve onun halkı nelerle karşı karşıya kaldı.
Cross-sectional model of a coronavirus

Her şey normal seyrinde devam ederken bir anda hepimiz evlerimize kapandık. Dünya adeta hapishaneye dönüştü, 1 Aralık 2019 her şey bu tarihte başladı. Çin'in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan'da ortaya çıkan korkunç bir virüs salgınıyla karşı karşıya kalmıştık.
Çeşitli hastalarda belirli bir neden olmaksızın gelişen ve tedavi ile aşılara cevap vermeyen bir zatürre görülmesi üzerine SARS-CoV-2 olarak adlandırılan yeni bir korona virüs teşhis edildi. Kişiden kişiye bulaşabilen virüsün bulaşma oranı 2020 Ocak ortasında büyüme gösterdi. İlerleyen zamanlarda Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifikte yer alan çeşitli ülkelerde yaşanan virüs vakıaları rapor edilmeye başlanmıştı. 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edildi. 13 Mart 2020'de Avrupa'nın artık korona virüs krizinin merkez üssü hâline geldiği bildirildi. 9 Şubat 2021 tarihi itibarıyla dünyada 107.148.359 onaylanmış vaka, 79.156.339 iyileşen varken virüs nedeniyle 2.340.685 hasta öldü. Ve dünya artık hapishaneye dönüyordu. Bilim kurgu filmlerini aratmayan dönemler artık bizleri bekliyordu.COVID-19 Outbreak World Map per Capita.svg
Hastalık semptomları arasında yüksek ateş, öksürme, nefes almada güçlük ve koku algısını kaybetme bulunuyordu virüs ölümlere sebep oluyordu. Hastalığın yol açtığı ilk ölüm 9 Ocak 2020'de meydana geldi. Bilimsel çalışmalar, virüsün daha çok kişiye bulaştığını ancak bu kişilerde virüsün henüz tespit edilmediğini tahmin ediyordu. Çin dışında gerçekleşmiş ilk bulaşma Vietnam'da bir babanın oğluna geçirmesi şekilde meydana gelmiş, ailenin rol oynamadığı ilk bulaşma vakası ise Çinli bir iş adamından Alman bir adama bulaşması ile 22 Ocak'ta Almanya'nın Bavyera eyaletinde yaşandı. Çin dışında gerçekleşen ilk ölüm 1 Şubat 2020 tarihinde, COVID-19 bulaşmış bir adamın hayatını kaybetmesi ile Filipinler'de meydana gelmişti.coronavirus ile ilgili görsel sonucu
Çin'in Hubei eyaletindeki 57 milyon kişinin yaşadığı 16 şehir tam veya kısmi karantinaya alındı. Kentlerdeki tren, uçak ve uzun süreli otobüs seferleri durduruldu. Salgın korkusu sebebiyle yeni yıl etkinlikleri iptal edildi, turistik yerler kapatıldı. Hong Kong da alarm seviyesini en üst düzeye çıkartarak okulları Şubat ortasına dek kapatıldı. Artık tam anlamıyla felaketin eşiğine geliniyordu. Yönetim hastalığı kontrol altında tutmaktan zorlanıyordu.
Nereden yayıldığı bile bilinemeyen bir virüsle karşı karşıyaydık. Üstelik hızlı bir mutasyon süreci vardı. Kullanılan ilaçlara çok çabuk bağışıklık kazanıyordu. İlk başlarda Çin deki hayvan pazarlarından yayıldığı ortaya sürüldü, yarasanın virüse sahip olduğu ve tüketilmesiyle de insanlara taşıdığı düşünülüyordu. Daha sonraları yarasa gibi pek çok kemirgen de yapılan testler gösterdi ki, virüs kemirgen familyasının pek çoğunda yüzyıllardır yaşam sürüyordu. İnsanlar bu kemirgenleri tüketerek virüsü kendi bünyelerine almışlardı. Virüs kendisine uygun olmayan bu yeni yaşama alanında hayatta kalmak zorundaydı ve mutasyon süreci böyle başlamıştı. Bunun yanı sıra pek çok insan bu virüsün bir laboratuvarlarda üretildiğinden emindi, Onu her şeye dayanıklı üretmişlerdi ki amaçlarına hizmet etsin. İnsanlar bu virüsün Amerika ya da Çin tarafından üretildiğini düşünüyordu. Bu iki devlet kendi aralarındaki savaşı tüm dünyaya taşımışlardı. Yüzyıllardır aralarında ekonomik bir rekabet süre gelen bu iki devlet bu virüsü yaratmış ve silah olarak kullanmak istemiş ancak yayılımın bu denli olmasını beklemiyordu. Kontrol kaybedilmiş ve kazanmak mümkün görülmüyordu. Aslında bu virüs ilaç şirketlerinin bir oyunu bile olabilirdi. İlaç satışı yapmak için üretilen ve dünyayı hasta eden bir virüs. Bunlar gibi pek çok teori vardı. Ama bana sorarsanız bu tamamen denge. Dünya kendini yenilemek zorunda.çin hayvan pazara ile ilgili görsel sonucu
Dünyayı tehdit eden bir virüs vardı ve bu tüm dünyanın ortak sorunuydu önlemler alınmaya başlanıyordu. İş yerleri birer birer kapatılıyor, insanlar evlerinde tutulmaya çalışılıyordu. İlk başlarda havadan bulaştığı sanılmıştı ancak daha sonra bununla sınırlı kalmayıp her türlü temasla bulaştığı ortaya çıktı, insanların hayatını kabusa çeviriyordu.
Bilim adamları durmaksızın virüs üzerinde çalışmalar yapıyorlardı ancak çare bulmak kolay olmayacak gibiydi. Tabii virüs sağlık sektörünü etkilemekle kalmayıp, tüm sektörleri uzun süren bir durağanlığın içine fırlatmıştı. İş yerleri kısıtlamalar nedeniyle açılamıyor, devletler destek kampanyaları başlatarak yardımlar yapma çalışıyordu. Hepimizin hayatını etkileyen bu virüs dünya ekonomisine de ağır bir darbe indirmişti.
bilim adamı ile ilgili görsel sonucu
Öte yandan insanların evlerine çekilmeleri iyi sonuçlarda doğurmuştu örneğin; Küresel ısınmanın yavaşlaması, vapurların çalışmamasıyla yıllar sonra ilk defa İstanbul boğazında yunusların görülmesi, havva kirliliğinin pek çok büyük şehirde azalması gibi iyi sonuçları da oldu.
istanbul boğazındaki yunuslar ile ilgili görsel sonucu İçerisinde bulunduğumuz 2021 yılında ilk aşılamalar başladı bile umalım ki olumlu olsun ve normal yaşantımıza döne bilelim, tabii bunun sonucu olarak da bizim gidişimizle zaten onların evi olan yerlere geri dönen canlılar ve ekolojik sistem maalesef ki yeniden geri çekilecek.

İŞTE 2020'NİN DÜNYASI BÖYLEYDİ


1


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

ÇALIŞMA ODASI DEKORASYONU

Erdoğan Yılmaz | 15.06.2021

BEBEK ODASI DEKORASYONU

Erdoğan Yılmaz | 14.06.2021

BAHÇENİZİ YENİLEME ZAMANI

Erdoğan Yılmaz | 10.06.2021

YAZLIĞINIZ İÇİN DEKORASYON FİKİRLERİ

Erdoğan Yılmaz | 08.06.2021

EVİNİZ İÇİN DİY FİKİRLERİ

Erdoğan Yılmaz | 04.06.2021