ADATEPE KÖYÜ

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 20.02.2021Adatepe köyü mübadele köylerinden biridir. Eski bir Rum köyü olan Adatepe şu an sit alanı ilan edilmesiyle eski görüntüsünü korumaya devam edebilmektedir. Günümüzde doğayla iç içe sakin ve taş evleriyle harika bir nostalji sunar. İşgal döneminde buraya yerleşen Rum ve Türk halkı ortak bir kültür oluşturmuş ve halen korumaya devam eder. Adatepe köyünün bir diğer özeliği ise sağlık için faydalı zeytin sütü üretiminin yapılmasıdır.

adatepe köyü tarihi ile ilgili görsel sonucu

 Adatepe köyü Rum ve Türk halkın ortak mirasıdır. Samimi ve sıcak köy halkı size evinizde gibi hissettirir. Köyün merkezinde büyük ve heybetli bir çınar ağacı bulunur. Aynı zamanda bu merkez köyün en canlı alanıdır kahvehaneler, sabun satıcıları, zeytin yağı satıcıları hepsinin dükkânı buradadır. Köyün zirvesine doğru uzanan taş yoldan yürümeye başladığınızda sizi birbirinden güzel taş evler ve konaklar karşılar. Kendinizi adeta mübadele yıllarında gibi hissedeceğiniz harika bir köy. adatepe köyü tarihi ile ilgili görsel sonucu


Nostaljik havası ve inanılmaz doğasıyla sizleri içine çekecek ve buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Aynı zamanda köyün bir diğer özeliği ise Yunan mitolojisinin büyük Tanrısı Zeus Troya savaşını buradan yönetmiştir. Savaşın dengesi sürekli değişirken Zeus hangi tarafın kazanması gerektiği konusunda çok kararsız kalmış. Eşi Hera, Zeus'u bir oyuna getirip onu uyutmuş ve Poseidon’un Akaların tarafında savaşa katılmasına yardım etmiş bu olaya savaşın seyrini tamamen değiştirmiş ve savaşı denizci Akalılar kazanmış. Şu an ise Zeus’un savaşı izlediği Zeus altarı halen burada yer alır en azında bir kısmı. 

 adatepe köyü tarihi ile ilgili görsel sonucu

adatepe köyü tarihi ile ilgili görsel sonucu


adatepe köyü tarihi ile ilgili görsel sonucuAltar ; Tanrıya kurban sunulan ve onun için adaklar adanan yer. Antik yunanda pek çok sunak bulunurdu. Bunların pek çoğu Zeus yapılmıştı. Adatepe köyündeki Zeus sunağı da bunlara örnektir sunağın üst kısmında bir taş ve taşın üzerinde bir delik bulunurdu. Bu delik kanları sunağın altındaki odaya doğru akıtırdı aynı zamanda bu sakta Zeus’un ayak izi bulunduğu söylenir. 

zeus altarı ile ilgili görsel sonucu
0


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

MÜŞTERİ PROFİLİNE GÖRE YÖNLENDİRME

Erdoğan Yılmaz | 26.04.2021

2021 YILI İÇİN İÇ MEKÂN VE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Erdoğan Yılmaz | 22.04.2021

YENİLİKLERE AÇIK OLUN “ YELP’E “ GÖZ ATIN

Erdoğan Yılmaz | 21.04.2021

FACEBOOK HESABIMDA NASIL ETKİŞLEŞİM SAĞLAYA BİLİRİM ?

Erdoğan Yılmaz | 20.04.2021

PANDEMİ KOŞULLARIYLA DEĞİŞEN TATİL SEÇENEKLERİ

Erdoğan Yılmaz | 15.04.2021