ARİSTONUN ŞEHRİ ASSOS

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 15.02.2021Assos antik kenti kesinlikle görülmeye değer bir manzara ve antik yapı. Aristo'nun o güzel şehri tabi o zamanlar Aristo bu şehrin yerlisi değildi. Tam aksine buraya göçmüştü. Aristo, Platon'un en gözde öğrencisiydi hatta onun yerine geçmek için kendisini varis görüyordu. Ancak Platon yerine kendi oğlunu geçirmişti bunu kendine yediremeyen Aristo Platon'un okulundan ayrılmıştı o zamanlar yakın arkadaşı olan Assos hükümdarı Hermenias dan çok güzel bir teklif almış ve onun yanına Assos'a taşınmıştı.

 aristo ile ilgili görsel sonucu

  Aristo burada Hermeniasa yardım ediyordu Hermenias Platon'un ideal devlet ideasını gerçekleştirmek istiyordu. Aristo burada üç yıl yaşam sürmüştür ve Hermenias’ın yeğeniyle evlenmiştir. Aristo aynı zamanda burada bir okulda açmıştır. 
assos antik kenti ile ilgili görsel sonucu

Daha sonra Aristo Assos'tan ayrılarak Midilliye gitmiştir. Buradan da büyük İskender'in oğluna öğretmenlik yapmıştır. Assos bugün hala felsefecilerin uğrak mekanıdır. Her yıl Assos'ta felsefeciler toplantıları yapılmaktadır. Aristo buraya gelmiş ve Assos'u felsefenin en önemli yerlerinden biri haline gelmiştir. Ancak Assos'un hikayesi sadece Aristo ile de sınırlı değildir. Assos'un Aristo'dan bile öncesine dayanan köklü bir geçmişi vardır. 
assos antik kenti ile ilgili görsel sonucu

 Assos volkanik bir dağın eteğinde yer alır. Kesin olmamakla beraber buradaki yaşamın tunç çağına dayandığına daire arkeolojik kalıntılar bulunuyor. Homeros kitabı İlyada da burada yaşıysan halkın Troya savaşında denizcilik ve korsanlık yaptığından bahsetmiştir. Thrakia ve Mysialıların yerleştiği Güney TroiasLesbos(Midilli) üzerinden gelen Aioller tarafından işgal edilmiştir. Bu dönemden söz eden StrabondaMethymna’lı göçmenlerin Assos’a yerleştiklerini ve Assos’un 20 km. doğusunda yarı barbar bir kavim olan Gargaralıların kenti Gargara ’ya da değinmiştir. 
assos antik kenti ile ilgili görsel sonucu

ASSOS KRONOLOJİK SIRALAMA  

Tunç çağı- M: Ö.3000-1200 

Aioller- M.Ö. 7. yüz yıl 

Lydialılar- M.Ö.560 

Persler- M.Ö 405 

Tüccar Eubolos -M. Ö 387 

Hermesian- tarih belirsiz  

Büyük İskender- M.Ö 334 

Galyalılar- tarih belirsiz  

Roma- M.Ö. 133 Vasiyet yoluyla Roma'ya verilmiştir. 

Osmanlı- 14. Yüzyıl  

 

Assos çevresinde kenti besleyecek verimli toprakların olmayışından hayvancılık, meyve, şarap ve zeytincilik geçim kaynağı olmuştur. Bunun dışında demir ve gümüşü işlemişlerdir. Nitekim akropolün doğu yamaçlarında demir cevheri bulunmuştur. Liman hizmetleri, gümrük bir başka gelir kaynakları idi.   
Assos sikke basımına M.Ö.6. yüzyılın ilk yarısında başlamıştır. Çoğunlukla sikkelerin yüzünde Athena başı, diğer yüzünde grifona yer verilmiştir. Bunun yanı sıra Medusa başı, aslan başı, üzüm salkımı, kuğu tiplerine sikkeler üzerinde yer vermişlerdir. 

ASSOS SİKELERİ ile ilgili görsel sonucu


ASSOS SİKELERİ ile ilgili görsel sonucuMEDUSA ile ilgili görsel sonucu                                               MEDUSA

grifon ile ilgili görsel sonucu                                         GRİFON

ATHENA ile ilgili görsel sonucu                                      ATHENA

Assos'un mitolojik geçmişi de en az tarihi kadar uzundur. Kısaca bahsedecek olursak. Assos Atina’nın hükümdarlığına girdiği süreçte Tanrılar kendi aralarında Atina’nın Tanrısı olabilmek için yarışıyorlardı. Poseideon ve Athena arasında uzun süredir süre gelen rekabet bu şehir içinde sürmüştü. İki Tanrı, Zeus'un hakemliğinde Atina için yarıştılar. Şehre vaatlerde bulundular Poseidon şehre beyaz atlar vadetti girdikleri her savaşı kazanacaklarını söyledi, Athena ise şehre zeytin ağacını vadetti. Zeytini kullanarak sabunlar yapıp güzelleşeceklerini, yağı ile lezzetli yemekler yapacaklarını ve zeytini kendileri tüketebileceklerini söyledi. Atinalılar Athena'yı seçtiler. Böylece Athena bu şehrin koruyucu tanrısı olmuştu.

POSEİDON ile ilgili görsel sonucu                                       POSEİDON 

Bugün Assos antik kentinde Athena adına yapılmış bir tapınak bulunur ve hemen yanında zeytin ağaçları. Atina ve ege zeytinle böyle tanışmışlardı. 
athena tapınağı ile ilgili görsel sonucu

athena tapınağı ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde Assos kazıları devam ediyor. Assos’ta ki ilk kazıları Amerikalılar yürütmüşlerdir. Avrupa Rönesans döneminde pek çok kazı yürüttü ve pek çok sanat, tarihi eseri ortaya çıkartı bunu gören Amerika da bu akıma katılmak istedi. Kazı için uygun bir yer arıyorlardı ki tarihçiler onlara Assos'u teklif ettiler ve Osmanlıyla anlaşmalar yaparak kazılara başlandı. Ancak Amerikalılar kazıdan büyük pay istiyorlardı bu yüzden çıkan eserleri parçalıyorlar ve Osmanlıyla yaptıkları taşınabilir olanları götürme anlaşmasına uygun hale getiriyorlardı. Ancak görevli paşa son anda da olsa durumu fark etmişti ve durdurmuştu. Bugün Athena tapınağındaki sütunlar hala o günleri izini taşıyarak parçalı haldeler. Şu an devam eden kazılarda ise bir mezarlık ve agora tespit edildi, aynı zamanda 7 bin yıllık granit balta da ortaya çıktı yani Assos sandığımızdan daha gizemli ve eski. 
NURETİN ARSALAN ile ilgili görsel sonucu

Bugün bu kazıları devam ettiren Prof. Dr. Nurettin Arslan hocamıza hem Assos'a sahip çıktığı için hem de daha önce Ayvacık M.Y.O da verdiği seminerle bu bilgileri bizlere aktardığı için çok teşekkürler... 


1


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

MÜŞTERİ PROFİLİNE GÖRE YÖNLENDİRME

Erdoğan Yılmaz | 26.04.2021

2021 YILI İÇİN İÇ MEKÂN VE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Erdoğan Yılmaz | 22.04.2021

YENİLİKLERE AÇIK OLUN “ YELP’E “ GÖZ ATIN

Erdoğan Yılmaz | 21.04.2021

FACEBOOK HESABIMDA NASIL ETKİŞLEŞİM SAĞLAYA BİLİRİM ?

Erdoğan Yılmaz | 20.04.2021

PANDEMİ KOŞULLARIYLA DEĞİŞEN TATİL SEÇENEKLERİ

Erdoğan Yılmaz | 15.04.2021