BÜYÜK ÇETMİ

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 13.02.2021     Büyük Çetmi; Yeni adıyla Yeşilyurt köyü köy, 500 yıl önce Oğuzlar'ın Çetmi boyunun öncü beyleri tarafından kurulmuş. Köy bundan otuz yıl önce bu ada kavuşmuş. Uzun yıllar köyde Rum ve Türk dostluğu hüküm sürmüş. O günlerden bize de bu muhteşem taş evler ve muhteşem doğa kalmış. 

yeşilyurt köyü tarihi ile ilgili görsel sonucu


     Köyün şu anki halkı tamamen Yörüklerden oluşuyor.Mübadele ile evlerine gitmek zorunda kalan Rumlardan geriye sadece taş evler kalmış.Tabi Midilli ve Gritten gelen Türk halkta buradaki köye yerleştirilmiş. Etnik yapısını halen koruyan köy doğal yaşamın en güzel örneklerinden köy halkı geçimini butik oteller, hediyeciklerle ve zeytinden sağlıyor.Dünyada nadir  bulunan pek çok endemik  floraya ve faunaya( hayvan ve bitki ) sahip Kazdağlar'ının eteklerinde doğayla iç içe muhteşem bir köy özellikle  büyük şehir kalabalığından ve sitesinden uzaklaşmak isteyenlerin uğrak mekanı. Kazdağları milli parkı başlı başına bir konu ancak biraz fauna ve floralarından bahsetmek istiyorum aslında bir bitkiden. Dünyada bulunmaya veya tükenmiş olan binlerce endemik türe ev sahipliği yapıyor bu doğal park ve bir tanesi var ki dünyada nam salmış Kazdağları Göknarı dikenli ağaçlar familyasından olan bu bitki aslında ender bulunan bir çam ağcı ve şu an dünyada sadece Kazdağlarında yaşam sürüyor.

kazdağları göknarı ile ilgili görsel sonucu

     Aynı zamanda Yunan mitolojisinin de doğum noktası olan İda tam olarak burası. Bir çok Yunan efsanesine konu olmuş bu köy bunlardan en önemlileri de  şüphesiz Tanrı Zeus ve onun güzeler güzeli eşi Hera'nın aşk hikayesi. Toprak ana Rea oğlu Zeus'u Yunan adalarında bulunan İda dağında büyütmüş Zeus zalim babası Kronastan saklanmış. Kronos kendi çocuklarını zalimce yiyerek öldürmüş.

kronos ile ilgili görsel sonucu


 Sadece son oğlu Zeus hayatta kalmış Rea Koronosu  oyuna getirip ona bebek yerine taş yutturarak Zeus'u yaşatmış Zeus daha sonra babasını öldürmüş ve onun tahtına geçmiş her kardeşine'de bir Tanrılık bahşetmiş. Hera ise aile ve ebelik Tanrıçasıdır efsaneye göre bu iki tanrı bir  birbirini ilk defa Yeşilyurt köyünde görmüş ve aşık olmuşlardır.  .

ZEUS VE HERA ile ilgili görsel sonucu


     Bir diğer efsane ise, tarihin ilk güzellik yarışmasının bu köyde düzenlendiğini söyler. Tanrıca Afrodit, Athena ve Hera  arasında geçen bir tartışma sonucu üç tanrıca Tanrı Zeus'dan bir yarışma tertiplenmesini ve hakem olmasını isterler anca Zeus hakem olmaya karşı çıkar üç tanrıça onun ailesidir Hera eşi,Afrodit kardeşi ve Athena da onun kızıdır bu yüzden Zeus hakemliği kabul etmez ancak onlara bir hakem bulur. Zeus hem olarak Turuvalı bir çoban olan Parisi tayin eder. Üç tanrıçada birinci olabilmek için Parise çeşitli tekliflerde bulunurlar. Ancak Paris Afrodit'in teklifini kabul eder ve onu seçer Afrodit Parise  dünyada eşi benzeri bulunmayan bir aşk vadeder.


afrodit hera ve athena ile ilgili görsel sonucu


Gerçekten de efsanelere ev sahipliği yapacak kadar güzeldir Yeşilyurt köyü maviyle yeşilin bütünleştiği harika bir doğaya sahiptir. Taş evleriyle adeta zamanda yolculuk yaptırır.

yeşilyurt köyü tarihi ile ilgili görsel sonucu

yeşilyurt köyü tarihi ile ilgili görsel sonucu

yeşilyurt köyü tarihi ile ilgili görsel sonucu
0


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

MÜŞTERİ PROFİLİNE GÖRE YÖNLENDİRME

Erdoğan Yılmaz | 26.04.2021

2021 YILI İÇİN İÇ MEKÂN VE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Erdoğan Yılmaz | 22.04.2021

YENİLİKLERE AÇIK OLUN “ YELP’E “ GÖZ ATIN

Erdoğan Yılmaz | 21.04.2021

FACEBOOK HESABIMDA NASIL ETKİŞLEŞİM SAĞLAYA BİLİRİM ?

Erdoğan Yılmaz | 20.04.2021

PANDEMİ KOŞULLARIYLA DEĞİŞEN TATİL SEÇENEKLERİ

Erdoğan Yılmaz | 15.04.2021