ÇAĞIMIZIN VEBASI, KÜRESEL ISINMA

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 12.02.2021Küresel ısınma şüphesiz insan oğlunun kendisi için yaptığı en büyük nankörlük ve en etkili ölümdür. Küresel ısınmayı insanoğlu başlatmış ve kendisinin yaşadığı dünyayı yok olmayla yüz yüze getirmiştir. Bunu yaparken sadece kendisine değil dünya üzerinde yaşam süren bütün canlıları da bu yok oluşa sürüklemiştir. Şimdi kısaca küresel ısınmadan ve sebep olduklarımızdan bahsetmek istiyorum.

küresel ısınma ile ilgili görsel sonucu
   

     Küresel ısınma atmosfere salınan karbondioksit gibi sera etkisine sahibi gazlar nedeniyle oluşur. Sera etkisi doğal bir olaydır ancak bu doğal gazlara insanların salgıladıkları da etkilenince gazlar zararlı bir çoğunluğa ulaşır. Örneğin buharlaşan su da sera etkisi yaratır ama tamamen zararsızdır.
sera etkisi ile ilgili görsel sonucu

  Dünya'daki sera etkisine neden olan gazlar %36,70 Su buharı, %9,26 Karbondioksit, %4,9 Metan ve %3,7 ile Ozon'dur. Bu gazların hepsi atmosfere yükselmektedir, bu da ozon tabakasına zarar verir ve ozon tabasında yırtılmalar meydana getirir.

   Doğal bir şekilde oluşan sera etkisi dünya düzenini korur. Atmosferin stratosfer katmanındaki gazlar ve su buharı doğal sera etkisi yaratarak dünyanın ısı dengesini korur. Bu katman güneşten gelen ışınları ve ısının bir kısmını dünyada tutarak diğer kısımları yansıma etkisiyle uzaya yönlendirir yani bizleri zararlı güneş ışınlarından korur. Bu doğal süzgeçten geçen ışınlar ise yer kabuğunu ısıtır ve ısınan hava tekrar yükselerek stratosferdeki sera gazları sayesinde atmosferde kalır.

   Bu doğal süzgecin yanı sıra bir de biz insanların oluşturduğu bir örtü var. Kömür, petrol ve fosil yakıtların yanması sonucu atmosfere karbondioksit, metan gazı ve azot oksitleri gibi zehirli gazlar yükselir ve doğal sera etkisine karışırlar. Bu gazlar nedeniyle bozulan doğal denge zararı güneş ışınlarını geçirir ve yer kabuğunun daha çok ısınmasına sebep olur. Ayrıca yer yüzünden yansıyan ısının çıkmasına izin vermeyerek sera etkisi yarattı. Sera etkisiyle dünya sıcaklık oranı artar ve küresel ısınma meydana gelir.

sera etkisi ile ilgili görsel sonucu
 
   Meteorolojik sıcaklık kayıtları ilk olarak 1880 yılı itibariyle tutulmaya başlanmış. O zamandan günümüze dünya sıcaklık ortalamaları karşılaştırıldığında son yıllarda 0,4 ile 0,8 C derece artış olduğu ortaya çıkıyor. Son yirmi yılda ölçülen artış ise 0,25 – 0,4 C derecedir. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre, küresel ısınmanın etkilerinin önümüzdeki yüzyıl içinde inanılmaz boyutlara ulaşarak dünya ortalamasında 1.4 ila 5.8 C derece artışa neden olacağı tahmin ediliyor. Bu da tam anlamıyla felaket demek oluyor dünya gereğinden fazla ve hızlı ısınıyor buzullar eriyor iklimler değişiyor hatta bazı iklimler artık yaşanmıyor. 4 mevsim yaşanan sınırlı ülkelerden biriyiz peki en son ne zaman net bir şekilde bu dört iklimi yaşadık. Açıkçası ben, benden önceki nesiller yüzünden hiç yaşayamadım. Yaz mevsimi Kasım sonuna kadar devam ediyor, Kış mevsimi ise Haziran başlarına kadar. Dünya yok ediliyor hem de ona mecbur olan bizler tarafından. Söylesenize yok olursa nereye gideceğiz. Hiçbir yere bizler de onunla yok olacağız kaçınılmaz son. Her yıl çevre koruma örgütleri kampanyalar veya eylemler düzenliyor, İnternet'te küresel ısınmayla ilgili tonlarca yazı var ama kimin umurunda. Bunu sadece belirli bir kitleyle durdurmamız mümkün değil. Bu tüm dünyanın sorumluluğu çünkü bunu hepimiz birlikte başlattık ve yine hep birlikte durdura biliriz. Gelelim sonuçlarına bununla ilgili hiçbir şey yazmayacağım sadece size göstermek istediğim fotoğraflar var ve bu sonuçları onlardan iyi hiç kimse anlatamaz.

küresel ısınma sonuçları ile ilgili görsel sonucu
küresel ısınma sonuçları ile ilgili görsel sonucu

küresel ısınma sonuçları ile ilgili görsel sonucu

küresel ısınma sonuçları ile ilgili görsel sonucu

küresel ısınma sonuçları ile ilgili görsel sonucu

küresel ısınma sonuçları ile ilgili görsel sonucu
küresel ısınma sonuçları ile ilgili görsel sonucu

küresel ısınma sonuçları ile ilgili görsel sonucu

küresel ısınma sonuçları ile ilgili görsel sonucu

deprem ile ilgili görsel sonucu


BUNLAR VE DAHA NİCELERİ.
BUNUN SORUMLUSU BİZLERİZ, BİZLER KENDİ EVİNİ YOK EDEN TEK CANLI OLMALIYIZ.


1


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

MÜŞTERİ PROFİLİNE GÖRE YÖNLENDİRME

Erdoğan Yılmaz | 26.04.2021

2021 YILI İÇİN İÇ MEKÂN VE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Erdoğan Yılmaz | 22.04.2021

YENİLİKLERE AÇIK OLUN “ YELP’E “ GÖZ ATIN

Erdoğan Yılmaz | 21.04.2021

FACEBOOK HESABIMDA NASIL ETKİŞLEŞİM SAĞLAYA BİLİRİM ?

Erdoğan Yılmaz | 20.04.2021

PANDEMİ KOŞULLARIYLA DEĞİŞEN TATİL SEÇENEKLERİ

Erdoğan Yılmaz | 15.04.2021