DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 08.03.2021Bu gün dünya emekçi kadınlar günü. Dünyanın pek çok yerinde kadın hakları ve kadın, erkek eşitliğinin savunulduğu gün. Peki, nasıl ortay çıktı bu gün?

Dünya Kadınlar Günü 100 yılı aşkın süredir devam ediyor. Her yıl farklı gündemler ele alınıyor. Bu yıl 30'u aşkın ülkede kadınlar Dünya Kadınlar Günü'nde iş bırakma eylemleri düzenliyorlar.

Dünya kadınlar günün kökenleri işçi hareketlerine dayanıyor. Bu gün neredeyse tüm dünyayı saran bu günün temeli aslından,  15bin fabrika çalışanı kadının daha kısa mesai, daha fazla maaş ve seçme hakkı talep etmesiyle başladı 1857 yılında 15bin fabrika çalışanı kadın hakları için eylem yapmak istediler ama fabrika buna izin vermedi ve onları içeriye kapattı o sırada fabrikada çıkan yangında 129 kadın çalışan hayatını kaybetti.  Her şey daha güzel bir hayat içindi.

Katliamdan hak arayışına: 8 Mart'ın tarihçesi

 O dönemlerde işçi sınıfı çok düşük maaşlarla uzun süre çalıştırılıyordu. Kimse hakkını alamıyor, yoksulluk içinde yaşıyordu. Bu şartlarda çalışmak istemeyen pek çok işçi grevler başlatmıştı New York’taki dokuma fabrikası ’da bunlarda biriydi ama o gün beklendiği gibi olmadı ve 129 kadın hayatını kaybetti. Bu olaydan bir yıl sonra iktidara gelen Amerika sosyalist partisi o günün unutulmaması için 8 Mart’ı emekçi kadınlar günü ilan etti. 8 Mart dünya kadınlar günü böyle ortaya çıktı her şey daha güzel bir hayat içindi. Bu gün dünyanın emekçi kadınlarının günü, bu gün şehit olan annelerimizin günü, bombalar donmasın diye bebeğinin battaniyesini bombaya örten annelerin günü, kağnısını çeken öküzü ölünce, kağnı arabasını cepheye kadar taşıyan Elifciklerin günü. Bu gün evladı tok uyusun diye aç uyuyan binlerce annenin günü. Ve bu gün dünyanın her yerinde BEN VARIM! Diyen kadınların günü

Atatürk ve çağdaş Türk kadını - İnsan Bakımı Haberleri

 


EY KAHRAMAN TÜRK KADINI SEN  YERDE SÜRÜNMEYE DEĞİL ,OMUZLAR ÜZERİNDE GÖKLERE YÜKSELMEYE LAYIKSIN…

                      MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Elakpara ailesi olarak 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününüzü canı gönülden kutlarız:)


#8mart, #kadınlargünü #dünyaemekçikadınlargünü0


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

BİNA KİMLİK KARTI UYGULAMASI

Erdoğan Yılmaz | 14.04.2021

YAZ BAHÇESİ DEKORASYON ÖNERİLERİ

Erdoğan Yılmaz | 09.04.2021

TÜRİYE’DE Kİ EVLERİN YARISININ DEPREM SİGORTASI YOK!

Erdoğan Yılmaz | 08.04.2021

2021 NİSAN AYI KİRA ARTIŞ ORANLARI

Erdoğan Yılmaz | 07.04.2021

2021 YILIN’DA GAYRİMENKUL YATIRIMI

Erdoğan Yılmaz | 06.04.2021