EN İYİ YATIRIMINIZ OFİSİNİZ

emlakpara.com | Erhan Öztürk | 25.11.2020Ofisler, çoğu zaman evden daha fazla vakit geçirilen yerler değil midir? O halde, bu kadar zaman geçirilen bir mekanın tasarımı da elbette verimliliği artıran bir etken olabilir. Kaldı ki son günlerde pandemi nedeniyle evlerimizi, ofislere dönüştürmüşken doğru adımları atmak bizim için kazançlı olabilir.

Doğru mekânsal düzenlemelerle iş ortamı, “tercih edilen” alanlara dönüştürülebilir. Çoğu zaman evden çok, iş yerinde zamanını geçiren çalışanların verimliliğini bile etkileyebildiği için ofis tasarımına önem vermek, iyi bir yatırım olarak kabul edilebilir. Çalışırken rahat bir ortam sunan, hayal gücünü artıran, tüm ihtiyaçları karşılayan ve dikkat dağınıklığına yol açmayan ofisler, pek çok sorunun ortaya çıkmasına engel olabilir. İç tasarım aracılığıyla, çalışırken heyecan duyulacak bir ortam oluşturmanın, iş gücünün verimine ve başarısına yansımaları olacaktır.

Doğal Işığın Gücü


Artık penceresi bile açılmayan plazalar yerine penceresi açılan ve içeri oksijenin yeterli düzeyde girebileceği, iyi aydınlatılmış çalışma alanlarına gereksinim duyuluyor. Kapalı bir alanı ofis olarak kullanmak içinse öncelikle aydınlatmaya önem vermek gerekiyor. Bunu sağlamanın en doğru yolu ise doğal ışık kullanımından geçiyor. İnsan icadı teknolojilerin doğal ışığa yaklaşan ürünleri olsa da doğal aydınlatma kullanımında, yine de önceliğin güneş ışığına verilmesi, daha büyük bir etki ortaya çıkaracaktır. Bilimsel araştırmalar, doğal ışığın, insanları mutlu ettiğini çok uzun süre önce ispatladı. Doğal ışıktan yoksun alanların ise ruh halini ve üretkenliği olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Bu nedenle ofis tasarımında pencerelerin büyük olması, çalışma ortamının iyileştirilmesinde de fayda sağlayacaktır. Çatıdan ışık girmesine izin veren pencereler, hatta iç duvarları doğru bir şekilde yıkarak veya cam duvarlar kullanarak aydınlanması sağlanan ofislerde, elektrikten de tasarruf etmek hiç de zor olmayacak. Elbette ambiyansı tamamlamanın en doğru yolu, açık mavi ve beyaz gibi pozitif renkler veya kırmızı ve turuncu gibi enerji veren renklerle duvarları boyamak olacaktır.


Mobilya, Psikoloji ve Sağlık

Ofisler, günün çoğunluğunun geçirildiği mekânlardır. Bu nedenle bu alanlarda kullanılacak mobilyalar da verimliliği artırmak için önemli bir unsurdur. Büyük ve geniş masalar, çalışma rahatlığı sağlarken masalar arasındaki geçişlerin rahat olması, hareket serbestliğinin sağlanmasına yardımcı olacaktır.


Çalışanların birbirleriyle etkileşime girebilecekleri ve birbirlerinden kopmalarını önleyecek, dinamik ve eğlenceli bir ortam oluşturulmak istendiğinde ise çözüm, açık planlı ofis tasarımı olabilir. Bu tasarım, duvarların yıkılması anlamına geliyor. Zira etkileşimin artmasına yardımcı oluyor. Çünkü insanoğlu her ne kadar sosyal mesafeyi korunma zorunluluğu da olsa atalarından beri etkileşerek fikir üretir, gelişir. İletişimsiz yapamaz.

Seçilen mobilyalar arasında en önemli parçayı ise koltuklar oluşturuyor. Bilgisayarının önünde oturarak günde sekiz saatten fazla vakit geçiren insanlar için sırt ağrısı gibi sağlık sorunlarının önlenmesinde ergonomik koltuklar önemli bir çözüm sunuyor.

Mobilyaların çözüm olduğu bir diğer alan ise depolama seçenekleri. Yer kaplamayacak şekilde yerleştirilen dolaplar veya duvarlara sabitlenen raflar, ofis dağınıklığını da giderecektir.


Rahat Çalışma Ortamı

Küçük ofislerde çalışanların kahve molasında veya yemek yerken birkaç dakika dinlenebileceği alanlar da verimliliğin artırılmasına katkı sağlar. Bu alanların ev ortamına benzer doğal tasarımı, kısa sürede enerji depolama için iyi bir çözüm olabilir. Dinlenme yerlerinin tamamlayıcı parçaları ise rahat koltuklar ve bitkilerle sağlanabilir. Rekreasyon alanları, iletişimi güçlendirmenin yanı sıra fikir alışverişinin sağlanabileceği noktalar olarak da görev yapabilir. İletişimin sağlanması, şirket kültürünün güçlendirilmesi anlamına da geliyor. Elbette dinlenme yerleri, misafirler veya kurum içinde yapılacak toplantılar için de değerlendirilebilir.

Bir ofis, aynı zamanda içinde bulunduğu kurumun kimliğini de temsil eder. İç tasarım, marka değerlerini çalışanlara, müşterilere ve ziyaretçilere iletmenin en etkili yollarından biridir.


Ofis Yerine Evdeysek…

Şu sıralar, biraz da zorunlu olarak çalışma ortamları arasında evler de var artık. Neredeyse iş hayatındaki hemen herkesin evinde, home ofis kıvamında olmasa bile en azından bir kişisel çalışma köşesi olmaya başladı. Çalışma kavramı artık bambaşka anlamlar taşıyor. Çünkü artık bilgisayarınız neredeyse orası sizin çalışma alanınız olabilir. Yaşam alanının küçük bir bölümüne yapılacak dekorasyon değişiklikleriyle de sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanabilir. Bu amaçla kullanılacak alanların, yeterli aydınlatmaya sahip olması ve ev rutinlerinin dikkat dağıtıcı gürültülerinden izole edilmiş olması önemli. Elbette iyi bir manzara da çalışma rutinine ara verilen dakikalarda olmazsa olmazlar arasında bulunuyor. Aynı ofislerde olduğu gibi mobilya seçiminin rahatlık sunması da dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı olacaktır. Ancak bu defa, ev dekorasyonunu tamamlayan bir tasarımı olmasına da dikkat etmek gerekebilir. Bu kural, duvarların boya seçimi için de geçerli, iş amaçlı kullanılan malzemelerin çok yer kaplamaması için de... Depolama için masanın altında konumlandırılmış sepetler veya çekmeceler iş görecektir. Unutulmaması gereken evlerin asli görevlerinin yaşam alanı olmasıdır. Bunu belirgin bir şekilde bozacak değişiklikler ise hem keyif kaçırabilir hem de çalışma alanını istenmeyen bir noktaya dönüştürebilir. Tabii ki evin bir odasını tamamen ofis gibi kullanabilme şansınız varsa evinizden çok daha farklı, iş motivasyonunuzu arttıran tasarımlara yönelebilirsiniz. Ofis alanı olarak kullanılan evlerdeki bölümler, bazı temel kurallara dikkat edilerek, çok daha kişisel tasarlanabilme avantajına sahiptirler.


ARA SPOTLAR

  • Ambiyansı tamamlamanın en doğru yolu, açık mavi ve beyaz gibi pozitif renkler veya kırmızı ve turuncu gibi enerji veren renklerle duvarları boyamak olacaktır.

  • Çalışma kavramı artık bambaşka anlamlar taşıyor. Çünkü artık bilgisayarınız neredeyse orası sizin çalışma alanınız olabilir.

  • Neredeyse iş hayatındaki hemen herkesin evinde, “home ofis” kıvamında olmasa bile en azından bir kişisel çalışma köşesi olmaya başladı.0


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

emlakpara.com blog yazıları

Mutfakta hayat var!

Erhan Öztürk | 25.11.2020

YAZLIK EVİM İÇİN EMLAK VERGİSİNDEN NASIL MUAF OLABİLİRİM?

Erhan Öztürk | 25.11.2020

Dekorasyonda yeni trend: Renkli camlar

Erhan Öztürk | 25.11.2020

Robot Devrimi

Erhan Öztürk | 25.11.2020

Bulutların ferahlığını ve hafifliğini mekanlara yansıtın

Erhan Öztürk | 25.11.2020