İNGİLİZ MİMARİSİ

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 06.07.2021İNGİLİZ MİMARİSİ

İngiliz mimarisi; ilk başlarda dini yapılar üzerinden ilerleyen İngiliz mimarisi 18 yüz yılda sivil binalar doğru kaymaya başlamıştır. Bu dönemde İngiltere'de yönetimde de değişiklikler olmuş kilise ve krallık zayıflamış ülke kilise ve krallığın tekelinden çıkarak  toprak sahibi seçkinlerin ellerine geçiyordu. İlk olarak ülke politikasını vuran bu el değiştirme daha sonra da mimariyi vurdu. 

Konut alanlarının tek bir mimari tarza sahip olması fikri  bu dönemde ortaya çıktı ve buna paralel olarak konutlaşma başladı. Bu dönemde Barok ve ünlü mimar Andrea Palladio'nun çizimleri de hakim olan erken dönem Rönesans  mimarisinden daha sade yapılar ortaya koyuldu. Dönemin ünlü mimarları da bu akımdan etkilenerek eserlerinde sadelik evrimi geçirdiler örneğin; Adam kardeşler, John WOOD ve John NASH bu dönemde sadeleşmeye giden popüler mimarlardandır.


Endüstri devrimi ile şehircilik anlayışıyla tamamen değişti. Orta sınıfın refah seviyesinin artması mimari değişime de ön ayak oldu. kısaca bahsedecek olursak İngiliz mimarisi ilk başladığı andan bu yana her zaman gösterişini sürdürdü. Gösterişli kiliseleri, ev mimarisi ile her zaman öne çıkan ve abartılı tarzlarıyla dikkat çeken İngiliz mimari günümüzde de aynı abartısını devam ettiriyor. Günümüzde doğa ve şehirleşme arasında kalan İngiliz mimarisi  eskisi gibi görkemli ve daha sade bir tarzla devam ediyor.


//// emlakpara ile kolayca ev sahibi olun


#emlak#konut #ingilizmimarisi
0


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

EMLAK KRALİÇESİ BARBARA CORCORAN'DAN ÇOK DEĞERLİ İP UÇLARI

Erdoğan Yılmaz | 25.08.2021

HOME OFİS İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

Erdoğan Yılmaz | 23.08.2021

EV KİRALARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Erdoğan Yılmaz | 21.08.2021

DASK NEDİR? KAPSAMA ALANI NE KADARDIR?

Erdoğan Yılmaz | 18.08.2021

ÖĞRENCİ EVİ DİYİP GEÇMEYİN HERŞEY BİR HAYALLE BAŞLAR...

Erdoğan Yılmaz | 16.08.2021