İTALYAN MİMARİSİ

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 28.06.2021İTATLYAN MİMARİSİ

İtalya dünyanın en önemli mimari ögelere sahip ülkelerinden biridir. Çok geniş ve çeşitli mimari tarzıyla ön plana çıkan İtalya, 1861'e kadar küçük eyaletlerden oluşması nedeniyle dönem ve bölgeleri basitçe sınıflandırmak mümkün değildir. Su kemerleri, tapınaklar vb.  yapıların inşası sırasında kurulan Antik Roma ardından gelen Rönesans mimari hareketi 14. yüzyılın sonlarından 16. yüzyıla kadar palladyanizm( Avrupa'dan esinlenilen bir mimari tarz)kullanıldı. Bu tarz mimari hareketlere öncü olan neoklasik mimari ve asillerin kır evleri dünyanın dört bir yanındaki mimari hareketleri etkiledi. Birleşik krallık , Avustralya, ABD gibi ülkeler 17.yüzyılın başlarından 20. yüzyılın sonlarına kadar bu akımların etkisi altında kaldı.


( palladyanizm örneği)


(neoklasik mimari örneği)

İtalya her türden yaklaşık 100.000 anıta ev sahipliği yapar. Tarih öncesi mimarinin yanı sıra İtalya'da mimari hareketliliği başlatanlar Yunanlar ve Etrüsklerdir.( Etrüskler, İtalya'nın Tiber ile Arno nehirleri arasında yer alan Etruria bölgesinde yaşamış ve MÖ 6. yüzyıla dek varlığını sürdürmüş bir halk.) Kuzey İtalya'da Etrüskler, güney İtalya'da ise mimari akımını başlatanlar kolonici Yunanlar olmuştur.


Günümüzde ise İtalya mimari eserleri ile adeta görsel bir şölen oluşturuyor. Dünyanın en önemli mimari eserlerini bünyesinde bulunduran İtalya bu eserleri gözü gibi koruyor. İtalya'nın pek çok yerinde bu göz kamaştırıcı şaheserleri görmek mümkün. 

//// Emlakpara ile kolayca ilanlarınızı paylaşın


#mimari#italyanmimari#modernmimari
0


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

EMLAK KRALİÇESİ BARBARA CORCORAN'DAN ÇOK DEĞERLİ İP UÇLARI

Erdoğan Yılmaz | 25.08.2021

HOME OFİS İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

Erdoğan Yılmaz | 23.08.2021

EV KİRALARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Erdoğan Yılmaz | 21.08.2021

DASK NEDİR? KAPSAMA ALANI NE KADARDIR?

Erdoğan Yılmaz | 18.08.2021

ÖĞRENCİ EVİ DİYİP GEÇMEYİN HERŞEY BİR HAYALLE BAŞLAR...

Erdoğan Yılmaz | 16.08.2021