KAÇAK EMLAKÇILARI İHBAR HATTI KURULDU

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 10.01.2021T.C.Ticaret Bakanlığı, kaçak emlakçıya,korsan emlakçıya,ayakçı diye tabir edilenlere,kayıtdışına,taşınmaz ticareti yetki belgesi olmayan emlakçıya dur dedi.

Bu ihbar hattı 14 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girmiş olan TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK, mesleğini yönetmeliğe göre yapan emlakçıları, alıcı ve satıcıları çok rahatlatacak. Emlakçılık mesleğine değer katacaktır.Gayrimenkul alım ve satımı yapacak kişilerin emlakçılara güvenleri artacak. Emlakçıların müşterilerine güvenleri artacak. Müşteri artık Emlak Ofislerine gelmeden önce ttbs.gov.tr den emlakçının yetki belgesi olup olmadığını öğrenebilecek. Yetki belgesi olmayan ofisler ile alım satım yapmayacaklar.

Bundan sonra asıl yetki belgesi olmayan emlakçılar ne yapacak. Birincisi, işlerine devam etmeleri için YETKİ BELGESİNİ alacaklar ikincisi, iş yerlerini kapatacaklar.Bundan sonra başka seçenekleri olmayacak. Çünkü; Ticaret Bakanlığı’nın ‘’taşınmaz tiareti yetki belgesi sorgulama’’ hizmetinden sonra, emlakçılar için yeni uygulamaya başlattığı YETKİSİZ İŞLETME İHBAR hattını hizmete koymuştur.

Peki bundan sonra ne olacak; en başta emlakçılar birbirlerini kontrol edecekler. Yetki belgesini almış olan, işini yönetmeliğe göre yapan emlakçı en doğal hakkı olarak yanı başında yetki belgesi olmayan emlakçıyı Ticaret Bakanlığı YETKİSİZ İŞLETME İHBAR hattına bildirecek. Buna ihbar dememek gerekir aslında. Mesleğini kurallara göre yapan işletme, kendi hakkını korumaya çalışıyor.Bu bir ihbar olarak görülmemeli.

Burada göz önüne alınması gereken en önemli olay, bir işletme ihbar edilmeden önce o işletmenin yetki belgesi olup olmadığı araştırılmalıdır. Kesin bilgi alınmadan rast gele emlak ofisleri ihbar edilmemelidir. Bir işletmenin yetki belgesi olup olmadığını Ticaret Bakanlığı’nın Yetki Belgesi Sorgulama bölümünden sorgulamanız gerekir. Hiç bir işletme durup dururken zor durumda bırakılmamalıdır. İhbarda bulunmadan önce muhakkak sorgulama yapınız.

BUNDAN SONRA YETKİ BELGESİ OLMAYANA, AYAKÇIYA, KORSANA, KAÇAKÇIYA İŞ YOK BUNLAR İLE MÜCADELE BAŞLAMIŞTIR.2


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

MÜŞTERİ PROFİLİNE GÖRE YÖNLENDİRME

Erdoğan Yılmaz | 26.04.2021

2021 YILI İÇİN İÇ MEKÂN VE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Erdoğan Yılmaz | 22.04.2021

YENİLİKLERE AÇIK OLUN “ YELP’E “ GÖZ ATIN

Erdoğan Yılmaz | 21.04.2021

FACEBOOK HESABIMDA NASIL ETKİŞLEŞİM SAĞLAYA BİLİRİM ?

Erdoğan Yılmaz | 20.04.2021

PANDEMİ KOŞULLARIYLA DEĞİŞEN TATİL SEÇENEKLERİ

Erdoğan Yılmaz | 15.04.2021