KORONOVİRÜS KİRA DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANACAK

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 26.12.2020Bu destek paketinden hangi meslek kolları yararlanıyor,kimler yararlanamıyor neler bekleniyordu,hayal kırıklığına uğrayan meslek kollarının durumu ne olacak,bu meslek sahibi olanlar sesini nasıl duyuracak,

24 Aralık 2020 tarihinde resmi gazete de yayınlanan tebliğe göre, Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Karara dayanılarak hazırlanmıştır.

Hibe desteği iki şekilde ödenecek,

1) gelir kaybı desteği 

2) kira desteği

Destek programının süresi, Bakanlık internet sitesinden yapılan duyuruda belirtilen sürede başvuruların yapılması kaydıyla 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları olmak üzere üç aydır.

Gelir kaybı desteği

Ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere, vergiden muaf esnafa ve bunların dışında kalan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası hibe desteği sağlanır.

Kira desteği

Gelir kaybı desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri iş yerlerinin kira olması halinde, bu kişilere büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 Türk Lirası olmak üzere üç aylık toplamda 2.250 Türk Lirası, diğer yerlerde aylık 500 Türk Lirası olmak üzere toplamda 1.500 Türk Lirası kira desteği sağlanır.

Burada asıl önemli olan, iş yerinizi kira kontratınızda gösterdiğiniz değer, eğer yapılacak yardımdan düşük ise göstermiş olduğunuz bedel kadar kira yardımı alacaksınız. Kiranız yapılacak yardım bedelinden yüksek ise ,belediye durumuna göre 750 ve 500 TL üzerinden kira yardımı alacaksınız.

Destek programından yararlanma koşulları

Bu destek programından, 14/12/2020 tarihinden önce (bu tarih dâhil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkârlar siciline kayıtlı (mesleği ile ilgili oda kaydı olanlar)vergiden muaf esnaflar faydalanabilir.

Hibe desteğinden bir kez faydalanabilir.

Destek başvurusunda bulunanların kira ödemesi yaptığı birden fazla iş yeri bulunması halinde, sadece bir iş yeri için kira desteğinden faydalanabilir.

Hibe desteğinden faydalanılan dönemlerde vergi mükellefiyeti faal olarak devam etmelidir.

Destek Başvurularını Nasıl Yapacaksınız

Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden yapılır.

Başvuruda Neler İsteniyor

Kira desteği başvurusunda bulunanlardan,

1)Başvuruda bulunduğu iş yerinin aylık kira bedeli,

2)iş yerinin açık adresi

3) iş yerini kiralayanın (iş yeri sahibinin) kimlik bilgilerini başvuru esnasında beyan etmesi istenir.

HANGİ MESLEK KOLLARI BU DESTEKTEN YARARLANACAK

Kantinler,Erkek-Bayan kuaförleri,Öğrenci servisleri,Çay ocakları,kahveler,kırtasiyeciler,taksi dolmuşluğu yapanlar,minübüs,dolmuş,halk otobüsleri, Pazar yerlerinde satış yapanlar, seyyar içecek satanlar, kitap perakende satıcılar, dışarıya yemek sunan ciğerci, çorbacı v.b. dönerci, mantıcı,lokanta .restaurant, fast foodcular, pizzacılar, fotoğrafçılar, çiçek bitki tohumu satanlar, düğün salonları, seyyar olarak simit v.b. satıcılar, mağaza dışında yapılan giyim satışları, lokallerde içecek satışları, otel öğrenci v.b konaklama yerleri, kamp alanları, tarihi alan işletmeleri, v.b. tiyatro yeri malzeme kiralaması, organizasyonlar, oyun, bilardo, internet cafeler, yolcu taşımacılığı, lunaparklar, sinema film gösterimleri, plaj alanları, pastane ürünleri, ayakkabı onarımcıları, çiçek yetiştiriciliği, kreşler okul öncesi öğretimler, muhasebe eğitim kursları, ticari taşıt kursu veren sürücü kursları, sınavlara yönelik kurs verenler, çocok kulüpleri, mankenlik kursu verenler, eğitim ve meslekle ilgili kurs verenler, kaplıca, hamam, sauna v.b. kayak pistleri, spor tesisleri işletmeleri, atış poligonları, gösteri merkezleri, havai fişek gösterimleri, Pazar yerlerindeki tezgahlar, diş laboratuvarları gibi meslekler bu destek paketinden yararlanacaklardır.

Peki diğer dallarda mesleki faaliyetlerini sürdüren işletmelere destek paketi ne zaman açıklanacak?1


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

MÜŞTERİ PROFİLİNE GÖRE YÖNLENDİRME

Erdoğan Yılmaz | 26.04.2021

2021 YILI İÇİN İÇ MEKÂN VE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Erdoğan Yılmaz | 22.04.2021

YENİLİKLERE AÇIK OLUN “ YELP’E “ GÖZ ATIN

Erdoğan Yılmaz | 21.04.2021

FACEBOOK HESABIMDA NASIL ETKİŞLEŞİM SAĞLAYA BİLİRİM ?

Erdoğan Yılmaz | 20.04.2021

PANDEMİ KOŞULLARIYLA DEĞİŞEN TATİL SEÇENEKLERİ

Erdoğan Yılmaz | 15.04.2021