MODERN ÇAĞDA EVLER

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 10.02.2021

Ev, kelimesi hepimiz için farklı anlamlara gelir kimimiz için huzur iken kimimiz için huzursuzluk anlamına gelebilir. Peki sizce bir evi huzur yapan nedir veya huzursuzluk. Bence bir evi huzur yapan içinde yaşayanlardır ancak o evin nasıl göründüğü de kimin yaşadığı kadar önemlidir. Şu an içerisinde bulunduğumuz pandemiyi ele alalım hepimiz evlerimiz deyiz aslında evin önemi şimdilerde gün yüzüne çıktı diyebiliriz. Yaşadığımız ev, oturduğumuz koltuk, masamız, mutfağımız hepsi şimdilerde gözümüze çarptı ve şimdilerde önem kazandı hepimiz için farklı özelikler ön plana geliyor. Örneğin görselde ki ev size ne ifade ediyor.

Dağlar, Göl, Ev, Göl Evi, Alpler, Alp, Sakin Suları

     https://pixabay.com/tr/images/search/ev/

Peki insanlık ne zaman ev kullanmaya başladı nedeni neydi? 

Bilim adamları, G. Afrika'nın Pinacle Point bölgesinde bulunan bir mağarada gün yüzüne çıkarttıkları bulgular sayesinde, insanoğlunun yaklaşık 195 bin yıl önce yaşanan buzul çağını bu mağara sayesinde atlattığını düşünüyor. Hint Okyanusu kıyısındaki mağaraları inceleyen araştırmacılara göre burada hayatta kalan insanlar buzul çağı bitince de tüm dünyaya buradan yayıldı. 

Doğa yapısı olan bu evi, insan hazır olarak bulmuştu. Doğa, kötü bir mimardır. Dağları  ve dağlardaki mağaraları yaparken bunlarla insanın yaşayacağını kesinlikle  önemsememiştir. Bu nedenle insanlar barınacak mağara ararlarken kendilerine her bakımdan uygun olanına pek sık rastlıyorlardı.
İLK ÇAĞLARDA MAĞRA ile ilgili görsel sonucu

      Evin ya tavanı çok alçaktı ya duvarları çökmek üzereydi, ya da kapısı alabildiğine dardı ve içeriye emekleye emekleye girmek zorundaydılar. Evi, içinde yaşanabilecek duruma getirmek için bütün topluluk kolları sıvar, mağaranın tavanıyla duvarlarını taş aletlerle hazır ve ağaç kazıklarla da düzeltirdi. Anneler yavrularına özer de “yataklar” hazırlarlardı. Yerde bir çukur kazılır ve döşek ye­rine de ocaktan ılık kül koyarlardı. Mağaranın bir kösesinde ayı eti ve her türlü yiyecek için bir ambar ya­pılırdı.
Böylece insan, doğanın yaratmış olduğu mağaraya bir çekidüzen ve­riyor, kendi gücüyle bunu insan evine çeviriyordu.Av hayvanlarının peşinden sürekli göç etmek zorunda olan insanın toplumsal yaşamı da değişti. Tarım yapmaya başladıktan sonra ilk evlerini yaptılar.

İnsan, kaya diplerinde hazır çatımsı yerler bulduğunda altına duvar örüyor, hazır duvar bulunca da üzerine çatı ekleyerek ev yapıyorlardı. Bunlar yarı ev yarı mağara şeklinde yapılıyordu. İnsanın yaşayışı değiştikçe evi de değişiyordu.

Dünyadaki en eski yerleşim bölgelerinden biri Çatalhöyük ülkemizdedir. Buradaki evlere çatıdan giriliyordu. Korunaklı olmaları için bitişik yapılmışlardı ve aralarında boşluk, sokak yoktu. çatal höyük evleri ile ilgili görsel sonucu

çatal höyük evleri ile ilgili görsel sonucuMuğla evleri iklim koşullarına karşı korunaklı, taş duvarlı, beyaz badanalı ve ahşabın da çokça kullanıldığı yapılardır. Bu evler açık sofalı, avlulu, kendilerine özgü bacaları olan düz damlı yapılardır. Yağmurun hemen hemen hiç yağmadığı bölgelerde düz damlı evler görülür. Yağmur ve kar yağışının çokça olduğu bölgelerde damlar dik yapılır İnsan evini çevreye uymak için şekillendirir.

eski muğla evleri ile ilgili görsel sonucu

 Eskimo'ların  “İglo” adında ki evleri de bu evlerdendir.


İGLO ile ilgili görsel sonucu

       İnsanoğlu bugüne kadar yasadığı her arazide ev yapmıştır Evler, farklı yörelerde ve farklı iklim koşullarında yapılmışlardır. Kimi ahşap kimi kerpiç kimi de taş evlerdir. Evler kullanımına göre de farklılık gösterirler. Çok katlı, çok odalı evlere konak denirdi. Yazlık olarak kullanılan evlere köşk denirdi. Su kıyısındaki evlere de yalı denirdi.(İstanbul) Evlerin kaderi, 19. yüzyılda asansörlerin kullanılması ile değişti. Köylerden kentlere göç ile birlikte kentlerdeki ev ihtiyacı ve kısıtlı arazi olanağı yüzünden mühendisler çok katlı betonarme binalar yaptılar ve bu binalar “apartman” adını aldı.(http://imtetinsaat.com/gecmisten-gunumuze-evler/) 

           İnsanlar yaşamları boyunca evlere ihtiyaç duydular, ilk çağlarda korunmak için yapılan bu eylem gün geçtikteçe  daha da gelişti ve nadiren de olsa ihtiyaçtan ticarete dönüşmeye başladı. 


1


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

BAHÇENİZİ YENİLEME ZAMANI

Erdoğan Yılmaz | 10.06.2021

YAZLIĞINIZ İÇİN DEKORASYON FİKİRLERİ

Erdoğan Yılmaz | 08.06.2021

EVİNİZ İÇİN DİY FİKİRLERİ

Erdoğan Yılmaz | 04.06.2021

RETRO MUTFAK

Erdoğan Yılmaz | 02.06.2021

EMLAK OFİSİ AÇMAK İÇİN NELER GEREKLİ

Erdoğan Yılmaz | 01.06.2021