SAĞLIKLI EV

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 16.02.2021Sağlıklı ev kelimesi hayatımıza son zamanlarda girmeye başladı hatta daha tam olarak girmedi. Covid 19 ile beraber insanlar artık her şeyin sağlıklı olmasını istedikleri gibi artık evlerinde sağlıklı olmasına özen gösteriyor. Peki nedir sağlıklı ev? Aslında sağlık ev yeni bir kavram olsa da yapı olarak pek yeni değil. Aslında sağlıklı ev müstakil, ormanlık arazide veya geniş balkonlu evlerdir. 


Covid 19 ile birlikte insanlar evlerinde uzun zamanlar geçirdiler ve bu süreçte aradıkları ev kriterleri de değişti. İnsanlar artık geniş balkonlar istiyorlar. Bu konuya yönelerek bu şekilde projeler gerçekleştiren ilk firmada DAP yapı oldu. 

DAP yapı bu yıl yapacağı projelerde değişiklikler yaparak her daire için geniş balkonlar tasarlıyor ve ormanlık arazilere uyumlu evler inşa etmeye başlıyor. Ve bu sadece onlarla sınırlı kalacak gibide durmuyor çünkü insanların tercihleri ve ihtiyaçları değişti elbette ki üretimde bu yönde değişecektir. 

Şimdi bu konuyla ilgili DAP yapı yönetim kurulu başkanı Ziya YILMAZ’ın verdiği röportajı sizlerle paylaşmak istiyorum. 


ziya yılmaz DAP ile ilgili görsel sonucu

“Konut kredi faizleri tarihin en düşük seviyelerine indi. Konut almak için müthiş bir fırsat var. Ben şahsen herkesin elini taşın altına koyduğu böylesi bir kampanyanın bir daha kolay kolay gelmeyeceğini düşünüyorum. Koronavirüs her sektörde olduğu gibi, bizim sektörümüzde de ciddi bir değişikliğe yol açtı. 

 Üstelik bu değişim, sadece Türkiye için değil tüm dünya için geçerli. Bana göre artık yüksek katlı bina devri kapandı. Pandemi süreciyle birlikte artık insanlar az katlı, geniş balkonlu, teraslı ve mümkünse bahçeli evlerde yaşamak istiyor. Bu durum rakamlara da yansıyor. Örneğin, Türkiye genelindeki son verilere bakıldığında balkonlu, teraslı ve bahçeli konutlara talebin yüzde 228 civarında arttığını görüyoruz. Koronavirüs süreciyle birlikte bu kriterlere bir yenisinin daha eklenmesi gerekiyor; o da sağlıklı ev kriterleri. Pandemi öncesinde çalışmasına başladığımız ‘Sağlıklı Ev’ konseptini Çekmeköy’deki Ormanköy projemizde hayata geçiriyoruz. Bunun için doktorlardan oluşan bir ‘Sağlık Kurulu’ oluşturduk. 58 bin kişiden görüş alarak yeni projemizi bu kriterlere göre şekillendirdik. 

Çekmeköy’deki Ormanköy projemizin ilk etabında talep toplamaya başladık. İkinci etabın talep toplamasına da yakın bir zamanda başlayacağız. Bunun haricinde yılsonuna doğru Nişantaşı projemizi hazırlıyoruz. Burası da en az Çekmeköy’deki arazi kadar değerli bir lokasyon. Dünyada bir tane İstanbul var, İstanbul’da da bir tane Nişantaşı var. 2021 yılında Pendik projemizin de startını vereceğiz. Orası da çok büyük bir yatırım olacak. Havalimanının ikinci yolu bizim projemizin içinden geçecek. Karma bir proje olarak tasarlıyoruz. Yine Beykoz projemiz üzerinde de Beykoz Belediyesi ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Beykoz Konakları’nın hemen karşısında 52 bin metrekare alan üzerine kurulu bir arazi. Diğer bir proje de Çeşme’de olacak. Daha önce duyurduğumuz Çeşme projemizin startını da 2021 yılında yapmayı planlıyoruz. Burası da çok güzel, marinaya yakın, denize sıfır bir arazi. Geliştirdiğimiz yerler, arz ve talebin birbiriyle örtüştüğü hiçbir zaman talep sorunu yaşanmayacak araziler. Özetle 24 ay içinde arz ve talep dengesine göre toplamda 5 yeni projeye başlayacağız.”(https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/5-projede-saglikli-evler-insa-edecek-41546660) 

Artık dünya herkes için değişti ve bütün sektörler buna uyum sağlamak zorunda buna gayrimenkulde dahil. 

 
 

 0


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

MÜŞTERİ PROFİLİNE GÖRE YÖNLENDİRME

Erdoğan Yılmaz | 26.04.2021

2021 YILI İÇİN İÇ MEKÂN VE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Erdoğan Yılmaz | 22.04.2021

YENİLİKLERE AÇIK OLUN “ YELP’E “ GÖZ ATIN

Erdoğan Yılmaz | 21.04.2021

FACEBOOK HESABIMDA NASIL ETKİŞLEŞİM SAĞLAYA BİLİRİM ?

Erdoğan Yılmaz | 20.04.2021

PANDEMİ KOŞULLARIYLA DEĞİŞEN TATİL SEÇENEKLERİ

Erdoğan Yılmaz | 15.04.2021