TÜRKİYE EKONOMİSİNDE KONUT SEKTÖRÜ

Akçay Sarıkız Emlak | Erdoğan Yılmaz | 22.02.2021Gayrimenkul sektörü; arsa, bahçe, dükkân, vb. den oluşsa da daha çok 'konut' ile özdeşleştirilir. Çünkü konutlar insanların yaşama ihtiyacını karşılar ve bu nedenle en değerli ekonomik faaliyetlerdendir. Konut sektörü inşaat sektörüyle ilişkilidir ancak ondan farklıdır. 

Konut sektörü, inşaat sektörünün bir bileşenidir. Yani konut sektörü insan gücüne dayalı, yoğun emek gerektiren sektörlerden biridir. Pek çok alt sektörü yakından etkiler (demir, çelik, çimento vb. gibi). Mevsimlik çalışma vardır dolayısıyla istihdam süreklilik arz etmez. Konut sektörü tarım, sanayi, hizmetler gibi pek çok dalı etkiler bu dallardan beslendiği gibi bu dalları besler de. Emek, sermaye, toprak ve girişimcilik gibi üretim faktörlerini farklı alanlarda ancak eşit derecede etkiler.


 Konut sektörü sürekli bir artış içindedir. İnsanlar sürekli olarak barınacak evlere ihtiyaç duyarlar bu nedenle konut sektörü sürekli büyüme halindedir. Genç nüfusun artmasıyla sürekli bir göç mevcuttur ve bu göç konut sektörünü büyütür. Türkiye de konut sektörü karlı yatırımlardan biridir ortaya çıktığı dönemden bu yana sürekli olarak büyüme göstermiştir. 


İçerisinde bulunduğumuz yıllarda konut faizlerinin düşmesiyle. Konut sektörüne rehavet artmıştır. Yatırım odaklı veya ihtiyaç odaklı alımlar gelişmiş, artmıştır. Şüphesiz devletin desteklediği konut sektörünün vazgeçilmezidir düşük faizler sektörde büyüme ve alım gücünün artması anlamına gelir.  

 Ancak aşırı pahalılaşma alım gücünü düşürmüş ve durum bu şekilde giderse konut sektöründe gerileme kaçınılmazdır.
0


Emlakpara.com
En Son Girilen Konut İlanları

Akçay Sarıkız Emlak blog yazıları

BAHÇENİZİ YENİLEME ZAMANI

Erdoğan Yılmaz | 10.06.2021

YAZLIĞINIZ İÇİN DEKORASYON FİKİRLERİ

Erdoğan Yılmaz | 08.06.2021

EVİNİZ İÇİN DİY FİKİRLERİ

Erdoğan Yılmaz | 04.06.2021

RETRO MUTFAK

Erdoğan Yılmaz | 02.06.2021

EMLAK OFİSİ AÇMAK İÇİN NELER GEREKLİ

Erdoğan Yılmaz | 01.06.2021